Kuran Okuyan ( öğreten ) Kalem Bilgi ve Satış Ürün Görseli

Hatim etmek nedir ?

Hatim etmek nedir ?Hatim etmek nedir ?

Kelime anlamı olarak hatim etmek, mühürlemek, sona erdirmek, bitirmek anlamına gelmektedir. Terim manası ise Kuran-ı Kerimi baştan sona kadar okuyup bitirmek anlamına gelmektedir. Bir insanın kuran-ı kerimi baştan sona bitirmesi demek.Kuran da ki 114 sureyi baştan sona okuyup bitirmesi anlamına gelmektedir. Hatim Kuran-ı Kerimi yüzden okuyup ya da ezbere okuyup da yapılabilmektedir.

Hatim adabı ;

Kuran okunsun, anlaşılsın ve hayata hayat versin diye indirilmiştir. Bu neden ile öncelikle onu çok güzel bir şekil de okumayı öğrenmemiz gerekmektedir. Bizler bu güzel okuma şekline Kuran dilin de tertil diyoruz. Yani harflerin ağızdan çıkışı için acele etmeden, kelimeleri yutmadan, telafuzları yutmadan, tane tane okunması gerekmektedir. Hatim etmek amacı ile çok hızlı ve harfleri yutarak kuran okumak istenen bir durum değildir.

İkinci olarak ise Kuranı hüzünlü bir şekil de okumalıyız. Bu durum bizzat Peygamber efendimiz S.A.V. tarafından tavsiye edilmiştir. Yine efendimiz S.A.V. tavsiyelerinden bir tanesi kuran okurken ağlamaya çalışmaktır. Kuran okurken mutlaka mealine de bakmanız gerekmektedir.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR

YORUM GÖNDER

  • İsim
  • Eposta
  • Yorum

YORUMLAR (0 )