Kuran Okuyan ( öğreten ) Kalem Bilgi ve Satış Ürün Görseli

Kuran okumak farz mı , sünnet mi ?

Kuran okumak farz mı , sünnet mi ?Kuran okumak farz mı , sünnet mi ?

İslama göre, hem fikir hem de eylemleriniz olsun müslümanların her şeyleri değerlendirilmektedir ve hepsinin bir adı bulunmaktadır. Müslümanlar 8 madde altın da yaşamaktadır. Bu maddeler den 5 tanesi yapılması değer olan şeylerdir. Farz, vacip, sünnet, müstehap, mubah. Geri kalan 3 tanesi ise terk edilmeye değer olan şeylerdir. Haram, mekruh ve müfsittir.

Müslüman olan kimseler yaşamına göre ve gücüne bu 5 tanesini yapma ile mükellef ve 3 tanesin den kaçmak zorundadır. Yani bir durumun sünnet ya da vacip olması o durumun yapılmaya değer bir iş olduğunu dile getirmektedir. Bu sebep ile mümin olan kimseler büyük olsun küçük olsun yapılamaya müsait olan ibadetleri yapmaya çaba ve özen göstermektedir.

Halk arasın da dile getirilen Kuran okumak sünnet , dinlemek farzdır. Bu cümle çok doğru olan bir cümledir. Yani bir ortam da bir insan Kuran okuyor ve birileri de dinliyor ise okuyan için sünnet dinleyen için farzdır. Kuran okuyarak sizler de daha fazla sevap kazanabilir ve dinleyerek farz olarak ibadet yapmış sayılabilirsiniz…

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR

YORUM GÖNDER

  • İsim
  • Eposta
  • Yorum

YORUMLAR (0 )